Soroptimist header
HomeLink to projectsPublic SpeakingLink to conferences pageClub NewsLinksOfficersArchive / HistoryContact
line

GIRLS' PUBLIC SPEAKING COMPETITION 2016/17spacer



PUBLIC SPEAKING COMPETITION 2017

Overall winner of the Public Speaking Competition 2017, Kate Gaughan

Kate Gaughan, St Josephs Secondary School, Foxford, winner of the Public Speaking Competition in Castlebar, representing SI Ballina Club. Congratulations Kate. Seen here with National President, Maria Finnegan and adjudicators Teresa Irwin, National VP, Killarney, Mrs Fionnuala O'Kelly Kenny and Dr Sean Roland. Also pictured is Kate with her proud parents.

Download Competition documents

Application forms are sent directly to schools by  the  local club convenor.

The National Convenor,  Moya Murphy, will make the necessary contact with the local convenor, on receipt of your  name and location.

E-mail Moya Murphy

The Girls’ Public Speaking Competition was established in 1981, jointly, by Soroptimist President Republic of Ireland, Mildred O’ Brien, and Soroptimist President, Northern Ireland, Marie Brownlee.

The aims of the competition are:ims of the competition are:

  • To encourage girls to play a more prominent part in public life.
  • To improve the art of communication
  • To encourage girls to develop the skill to speak effectively and to articulate with clarity.
  • To develop self-confidence and personality.

Topics are based on the Programme Areas identified by Soroptimist International:

  • Economic Empowerment.
  • Education.
  • Environmental Sustainability.
  • Food Security and Healthcare.
  • Violence and Conflict Resolution.

Participants should be in 4th., 5th., or 6th. year in Secondary school.

This school year marks the 37th year of this very successful competition.


Soroptimist International Republic of Ireland Girls’ Public Speaking Diary Dates:

National Final: 

11th. March 2017 at 2.00 p.m. in Davitt College, Castlebar, Co Mayo.

Public Speaking Finalists 2017:

Region 1: 28th. January 2017 at 2.00 p.m. in St. Angela's National School, Castlebar .
Clubs:  Castlebar, Ballina, Ballinasloe, Ennis and Sligo.
Convenor: Anne O'Sullivan.
Region 2: 4th. February 2017 at 2.00 p.m. in School of the Divine Child, Enable Ireland, Ballintemple, Blackrock Road, Cork.
Clubs:  Cork, Clonmel, Bandon and Killarney.
Convenor: Sandra Walsh.

Region 3: 21st. January 2017 at 2.30 p.m. in the Glenroyal Hotel, Maynooth.
Clubs:  North Kildare, Bray, Wexford and Dungarvan.
Convenors: Josephine O'Connell and Marion Kennelly.


Region 4:  14th. January 2017 at 11.30 a.m. in Mansion House, Dublin.
Clubs: Dublin, Drogheda, Mullingar and Athlone.
Convenor: Mary Boylan.

Winners:

Kamile Zmakaite, Athlone Community College, Athlone.
Topic C: Environment.
Club: SI Athlone.

Claire Lemass, Our Lady's Bower Secondary School, Athlone.
Topic A: Human Rights.
Club: SI Athlone.

Reserve:
Emily Kelly, St. Oliver's Community College, Drogheda.
Topic B: Health.
Club: SI Drogheda.


 Regional Qualifiers:

 

SI  Athlone:
Kamile Zmakaite, Athlone Community College.

Claire Lemass, Our Lady’s Bower Secondary School,
Athlone.

SI Ballina:
Kate Gaughan, St. Joseph’s  Secondary School,  Foxford

Tracy Nallen, St. Brendan’s College, Belmullet

SI Ballinasloe
Jacqui Conway, Presentation College, Tuam
Topic F: Education

Laura Hession, Ard Scoil Mhuire, Ballinasloe
TopicE: Empowerment of Women

SI Bandon:
Maeve McCarthy, Colaiste na Toirbhirte, Co. Cork.
Topic B: Health.

Maeve O'Sullivan, Mount St. Michael's Secondary School, Rosscarbery, Co. Cork.
Topic C: Environment.

SI Bray:
Pragnya Kommalapati, Rathdown Secondary School, Glenageary.

Emma Beashel, St. Gerard’s School, Bray.

SI  Clonmel;
Mary-Kate Barrett,  Ursuline Secondary School, Thurles.

Vivienne O’ Keefe, , Ursuline Secondary School, Thurles.

SI Cork:
Kate Kilcommins, St. Mary's Secondary School, Charleville, Co. Cork.
Topic A: Health.

Grace Browne, St. Mary's Secondary School, Charleville, Co. Cork.
Topic E: Empowerment of Women.

SI Drogheda:
Emily Kelly, St. Oliver’s Community College,  Drogheda.

Niamh Kelly, Our Lady’s College,  Greenhills,  Drogheda.

SI  Dublin:
April Ward, St. Louis High School, Rathmines.

Manny Choudhry, Loretto School, Balbriggan.

 

SI Dungarvan
Maire Ni Mhuirithe, Meanscoil San Nioclas, An Rinn.

Caoimhe Mahony, St. Angela’s Secondary School, Waterford

SI  Ennis:
Grace Colhane, Laurel Hill Colaiste, Limerick.

Siobraha Conway, St. Caimin’s Community School, Shannon.

SI North Kildare Region

Emma Beashel, St. Gerard’s School, Bray, Co. Wicklow
Topic D :Democracy
Club: S.I.  Bray

Caroline Kane, Newbridge College, Newbridge , Co. Kildare
Topic E: Empowerment of Women
Club: S.I. North Kildare

Reserve
Caoimhe Mahony, St. Angela’s Secondary School, Waterford .Topic F : Education
Club: S.I. Dungarvan

SI Killarney:
Kristina Gerdes, St. Brigid's Presentation Secondary School, Killarney.
Topic F: Education.

Miriam Fleming, St. Brigid's Presentation Secondary School, Killarney.
Topic E: Empowerment of Women.

SI Mullingar:
Martha Geszczak, Loreto College, Mullingar.

Niamh O’ Reilly, Loreto College, Mullingar.

SI Sligo
Aedaoin Kinsella. Mercy College, Sligo
Topic A: Human Rights

Rhian Sayers, Ursuline College, Sligo
Topic C : Environment

Reserve:
Grace Folan, Mercy College, Sligo
Topic E : Empowerment of Women

SI  Wexford:
Olivia Malone, Presentation School, Wexford.

Brenda Whelan, Colaiste Abbain, Adamstown, Wexford.

line
Mildred O'Brien perpetual trophy

Mildred O'Brien Perpetual Trophy.

Entry form

Download entry form

Winner Public Speaking Competition 2015/16President Sarah presenting the Perpetual Trophy to the winner 2016 Sarah Armstrong from Castlebar, with Moya Murphy, National Convener, Public Speaking.

Facebook icon Twitter icon
Aims of Public Speaking Competition Topics of Public Speaking Competition Public Speaking Adjudicator's notes